На сайті «Деякі статистичні дані з історії Другої світової війни» викладено новий додаток до розділу «Посилання на повідомлення про втрати дивізій, викладені на сайті ОБД-Меморіал». У ньому наведено перелік справ шпиталів 1941-1945 рр. за описом А-83627, які були передані фонду 58 ЦАМО з Військово-Медичного музею для викладання на сайті ОБД-Меморіал. Це переважно книги поховання, алфавітні списки померлих, іменні списки втрат, протоколи розтинів, схеми поховань та ін.

Необхідність появи цього доповнення була викликана тим, що, на жаль, при введенні переліку цих справ до бази даних ОБД-Меморіал частина інформації була спотворена, частина просто втрачена, а якась частина не відображається під час пошуку цих справ у базі даних. Для виправлення цих недоліків і довелося переглянути всі доступні мені записи на ОБД-Меморіал у спробі скласти достовірний перелік справ шпиталів. Не можна вважати, що цей перелік є вичерпним, проте в ньому представлено близько семи з половиною тисяч посилань на справи шпиталь і він здатний певною мірою полегшити пошук загиблих у 1941-1945 рр.

Сам перелік є "сіткою", кожна з клітинок якої містить одну справу або ряд справ, що належать до того чи іншого вказаного в круглих дужках шпиталю. Така система найбільш наближена до реальної нумерації справ у архіві. При цьому прошу врахувати, що під час надання справ із музею в ЦАМО (або й раніше) відбулася накладка в нумерації справ. У результаті архівні номери близько сотні справ згодом було змінено - до них було додано суфікс "/1". Оскільки загальний принцип нумерації був порушений, мені довелося помістити ці справи в загальний список хоча й однією групою, але після переліку всіх справ з номерами, що напочатку були здубльовані. Для більшої наочності номери з доданими суфіксами в списку і найменування шпиталів у них приведені зеленим кольором. Окрім того, деякі справи взагалі не піддавалися визначенню належності будь-якому шпиталю, у зв'язку з чим вони були позначені червоним кольором та деактивовані.

Для роботи з переліком «Документи шпиталів, що проходять за описом А-83627 фонду 58 ЦАМО (сайт ОБД-Меморіал)» вам необхідно вибрати клітинку з потрібними для вас справами того чи іншого шпиталю та натиснути на неї. При цьому з'явиться нове вікно, у якому буде наведено перелік справ із зазначенням номеру справи, типу повідомлення та датуванням цієї справи. Після вибору конкретної справи відбудеться перехід на її сторінку на сайті ОБД-Меморіал. Окрім того, перед переліком вибраних справ може бути наведена додаткова інформація щодо цього шпиталю (наприклад, найменування армій або фронтів, до складу яких він входив, номери, під якими він значився на різних етапах свого існування, тощо).

Наприкінці переліку наведено перелік найчастіше використовуваних абревіатур, побачити які можна або перейшовши в кінець сторінки, або натиснувши посилання "Абревіатури, що використовуються", розміщену у правому верхньому куті переліку.

Сподіваюсь, що й цей перелік стане у нагоді тим, хто працює з первинними джерелами інформації з втрат СРСР у 1941-1945 рр.
Питання, які розглядалися на засіданнях Оперативного Бюро ДКО СРСР (1943-1945).

Вже тривалий час на сайті "Документи радянської епохи" можна подивитися документи Державного Комітету Оборони (1941-1945 рр.), що є найважливішим джерелом вивчення діяльності вищого керівного органу СРСР у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. Це документи чотирьох описів фонду 644 РДАСПІ - "Опис 1. Розсилочні екземпляри постанов та розпоряджень Державного комітету оборони (ДКО)", "Опис 2. Постанови та розпорядження Державного комітету оборони (ДКО) (оригінали)", "Опис 3. Протоколи засідань бюро Державного комітету оборони (ДКО) (копії)" та "Опис 4. Матеріали члена Державного комітету оборони (ДКО) Маленкова Г.М."

При цьому слід зазначити, що якщо переліки справ перших двох описів містять найменування документів, що там зберігаються, а перелік справ останнього опису хоча б містить анотації документів, які перебувають у тій чи іншій справі, то у переліках справ третього опису ми можемо побачити лише констатацію факту, що у даній справі зберігаються копії протоколів засідань Оперативного бюро Державного комітету оборони. Але на цих засіданнях розглядалися найважливіші питання життя країни, результати обговорень яких оформлялися потім у проекти постанов ДКО СРСР або відхилялися, або, що було нерідко, тим чи іншим членам ГОКО пропонувалося уточнити та доопрацювати деякі питання. Усього ж на засіданнях Оперативного Бюро ГОКО було прийнято рішення з 1610 питань, які були віднесені до його ведення постановами ГОКО №№ ДКО-2615с "Про затвердження Оперативного бюро ДКО" та ДКО-5931сс "Про роботу Оперативного бюро ДКО".

Для ознайомлення з цими питаннями й було вирішено створити сторінку "Питання, які розглядалися на на засіданнях Оперативного Бюро ДКО СРСР (1943-1945)".

Сподіваюсь, що ця сторінка стане у нагоді тим, хто цікавиться питаннями керівництва СРСР у воєнні роки.
Кілька років тому на сайт ОБД-Меморіал було викладено справи опису А-71693 фонду 58 ЦАМО. Опис цих справ було досить простим - номер запису на сайті ОБД-Меморіал, тип повідомлень (алфавітна книга померлих, книга поховання, іменні списки померлих, акти на померлих тощо), не обов'язково проставлене датування справи і скорочене найменування лікувального закладу. Останнє зазначалося дуже зрідка і частіше несло вказівку на найменування шпиталю або евакопункту (ЕГ, ВГ, УПЕП з ЕП, ПЕП).

Нещодавно ж з великим подивом з'ясував, що насправді в цьому описі (А-71693) містяться справи не госпіталів, а справи МЕДСАНБАТІВ стрілецьких дивізій 1941-1945 р.р. Із загального списку у понад дві з половиною тисячі справ лише дві справи відносяться до справ евакопунктів, ще дві до 533 медико-санітарної роти 2 гвардійської артилерійської дивізії прориву РГК, а кілька справ взагалі відсутні в базі даних ОБД-Меморіал.

У зв'язку з цим і для зручності роботи з документами медсанбатів довелося переглянути всі справи цього опису та скласти реальний перелік справ опису А-71693 - "Додаток 6. Документи медсанбатів, що проходять за описом А-71693 фонду 58 ЦАМО". Справи в переліку згруповані за найменуваннями медсанбатів, як це й фактично є в оригіналі (наприклад, для 32 омсб це група справ з номерами від 121 по 129), хоча іноді частина справ того чи іншого батальйону з якихось причин не входить до "своєї" групи справ. У цьому випадку вони виділяються до окремої групи (наприклад, справи 436 омсб мають номери з 1991 по 1999 і з 2001 по 2004, а справа 2000 належить 437 омсб; у результаті для 436 омсб було створено дві групи справ).

Сподіваюсь, що цей перелік стане у нагоді тим, хто працює з первинними джерелами інформації з втрат СРСР у 1941-1945 рр.
Наказ керівника Хімічного відділу 70 армії № 15/065 від 19.2.45 р. (ЦАМО, ф. 930, оп. 1, спр. 262, л. 63):
"... Негайно забезпечити створення і навчання груп винищувачів танків ("бутилочників") з розрахунку 6 чоловік на стрілецький батальон.
Одночасно виявити наявність пляшок із з.с. і подайте заявку на поповнення пляшками."

Про створення груп винищувачів танків з використанням пляшок з запальною сумішшю.
Так, у вересні 1939 року Червона Армія дійсно воювала з "фашистами".
Тому доказом є п. 1 наказу № 004 штабу Східної групи військ Українського фронту від 21 вересня 1939 р. (Wojskowe Biuro Historyczne, WOJSKOWA KOMISJA ARCHIWALNA, ф. 800, оп. 7, спр. 5, л. 3):

Наказ 1939 р. про звільнення м. Львів від "фашистів"
https://vinnytska.land.gov.ua
З Днем Збройних Сил України!
Звів докупи описи дипломатичних документів 1939 р. країн-учасниць Другої Світової війни і виклав ці описи на сайт "Деякі статистичні матеріали з історії Другої світової війни" ("Некоторые статистические материалы по истории Второй мировой войны") у розділі Описи опублікованих дипломатичних документів країн-учасниць Другої Світової війни 1939-1945 р.р..
Нагадаю, що основою для цих описів стали "Синя книга" Великобританії, "Жовта книга" Франції, "Біла книга" Німеччини та радянські і російські збірники документів "Документи зовнішньої політики СРСР 1939. Т. XXII. у 2 кн." (книга 1 та 2), "Рік кризи. 1938-1939" та "Напередодні. Друга світова війна. 1937-1939".

Успіхів у роботі!

Це ж повідомлення російською... )
Додав до сайту "Деякі статистичні матеріали з історії Другої світової війни" ("Некоторые статистические материалы по истории Второй мировой войны") новий розділ Чернетки описів 'армійських' фондів ЦАМО РФ (згідно матеріалів сайтів 'ОБД-Меморіал', 'Подвиг народу' та 'Пам'ять народу'), у якому наведено мої описи фондів ЦАМО РФ, які містять справи загальновійськових, повітряних та танкових армій Червоної Армії у 1941-1945 р.р.
За відсутності подібного переліку у відкритому доступі сподіваюсь, що й ці Чернетки (аналогічно до викладених раніше чернеток корпусних фондів) стануть у нагоді якомога більшому колу користувачів.

Успіхів у роботі!

Це ж повідомлення російською... )
Додав до сайту "Деякі статистичні матеріали з історії Другої світової війни" ("Некоторые статистические материалы по истории Второй мировой войны") новий розділ Чернетки описів 'корпусних' фондів ЦАМО РФ (згідно матеріалів сайтів 'ОБД-Меморіал', 'Подвиг народу' та 'Пам'ять народу'), у якому наведено мої описи фондів ЦАМО РФ, які містять справи стрілецьких, танкових, механізованих та інших корпусів Червоної Армії у 1941-1945 р.р.
За відсутності подібного переліку у відкритому доступі сподіваюсь, що ці Чернетки стануть у нагоді якомога більшому колу користувачів.

Успіхів у роботі!

Це ж повідомлення російською... )

December 2024

S M T W T F S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 31    

Syndicate

RSS Atom

Most Popular Tags

Page Summary

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Jul. 13th, 2025 11:32 pm
Powered by Dreamwidth Studios