На початку літа цього року я виклав перелік документів РНК СРСР на червень 1941 року.
Тоді це була, так би мовити, передмова до переліків розсекречених у 2010-2016 роках справ Держархіву РФ, що буди датовані 1939-1945 р.р.
Але за цей час надйішло декілька прохань викласти повні переліки датованих 1941-1945 р.р. документів РНК СРСР, що знаходяться на сайті Держархіву "Документи радянської епохи". Пов'язані ці прохання були з тим, що переліки цих документів на сайті Держархіву викладені за номерами справ і відсортовані згідно номерів документів, що потребує додаткових зусиль для звичайного огляду найменувань документів у цих справах.
Мене також зацікавило це питання, тому що працювати з переліком документів значно легше, аніж весь час шукати невідомо-що невідомо-де.
Тому й було вирішено зробити перелік, у якому розмістити документи за їх датуванням.
Це доволі довгий перелік, тому що він містить інформацію щодо більш ніж 4300 документів.
Саме тому, а також з огляду на те, що ми маємо деякі обмеження у розмірах наших публікацій, цей перелік довелось розділити на 28 частин.

Першу частину цього переліку - червень-вересень 1941 року - дивіться нижче.
Читати далі... )
Ще одне питання, яке "зав'язане" на документах Архіву МЗС РФ.
З радянських джерел нам давно відомо, що у роки Другої Світової війни Швеція торгувала з Німеччиною.
Однак про те, що Швеція намагалася торгувати і з СРСР, відомо значно менше.
Не останню роль у цьому зіграло те, що нам і на сьогоднішній день недоступні документи Наркомату зовнішньої торговлі.
Що ж, доведеться скористатися хоча б деякими відомостями, якими представники НКЗТ ділилися зі своїми колегами у Наркоматі зовнішніх справ СРСР.

Нижче приведено витяги з трьох документів, що дещо висвітлюють ті події.
Читати далі... )
Вже після того, як опублікував попередній пост, звернув увагу на позицію "Верстати металорізальні - 3693 шт.".
Щось у цій позиції непокоїло мене. І лише сьогодні згадав:

"Германские поставки по хозяйственному соглашению были получены на общую сумму 287 млн германских марок. Внушительно число поступивших из Германии в 1940—1941 годах металлорежущих станков — 6430 (то есть примерно 4300 в расчёте на год) на 85,4 млн германских марок. Для сравнения, а тем самым и оценки значения этих поставок можно отметить, что в 1939 году общее число импортированных Советским Союзом из всех стран станков составило 3458, при собственном производстве 58 тысяч шт."

Тобто, вже до початку Сталінградської наступальної операції СРСР отримав від союзників майже стільки ж металорізальних верстатів, скільки він їх отримав від Німеччини роком раніше. Втім, приблизний річний "план" поставки верстатів був перевиконаний вже до 1 грудня 1942 року. Згідно подібного ж звіту від 8.12.42 р. було завезено вже 4895 верстатів.

І щоб завершити це питання - згідно звіту "Поставки США Радянському Союзові по Ленд-Лізу за період з жовтня 1941 року по грудень 1943 року включно" загальна кількість завезених верстатів складає більш ніж 13 тисяч, тобто вдвоє проти поставлених німцями у 1940-1941 роках, а відвантажених верстатів більш 18 тисяч, що втроє більше "німецьких". І це лише США, без урахування поставок з Англії.
Остання публікація стосувалися торговлі між СРСР та Німеччиною у 1939-1941 р.р.
Але не менш цікаве питання це торгові стосунки між СРСР та союзниками і між СРСР та нейтральними країнами у 1941-1945 р.р.
Чи відповідає дійсності та інформація, яку нам дозовано чи ні надавали радянські історики?
Наприклад, яким був реальний вплив поставок з США та Англії на події першого періоду Великої Вітчизняної війни (1941-1942 роки)?
Справа в тому, що більшість досліджень, особливо радянського періоду, повідомляють нам про те, що поставки союзників запізнилися і закінчити війну перемогою СРСР був в змозі і без них. І доводять це тим, що найбільш масивні поставки мали місце наприкінці війни, а не на початку її.
Це так, тому що на налагодження виробництва і на проведення логістичних маршрутів потрібен певний лаг часу, який тим більший, чим більше товарів та матеріалів треба виробити і чим на більшу відстань ці товари та матеріали повинні бути доправлені.
Але чи так вже мало вантажів було поставлено до СССР на першому етапі Великої Вітчизнянної війни (до початку Сталінградської наступальної операції), що про них практично нічого не повідомляють? До останнього часу особисто для мене це залишалося невідомим.
На щастя, при опрацюванні переліків документів сайту Архіву МЗС РФ, мені вдалося натрапити на документ, який дещо висвітлює це питання.
Це Зведений звіт про постачання вантажів з США та Англії з 1.10.41 р. до 1.10.42 р., який 9 жовтня 1942 року наркомзовнторг А. Мікоян надіслав на ім'я Сталіна та Молотова (Архів МЗС РФ, фонд 06, опис 4, справа 104, арк. 98-107).
Знайдений документ виявився досить цікавим. Мене, наприклад, вразила кількість літаків, танків, вантажівок, які були отримані в СРСР до 1 жовтня 1942 року, або кількість польових телефонних апаратів та польового телефонного кабелю (вже не кажучи про 150 тон горіхів "Коли", про поставки яких я й не здогадувався до цього часу). Тому що загальна кількість винищувачів у 2345 літаків це приблизно 60 авиаційних полків, а 2539 легких танків це приблизно 50 танкових бригад згідно штату від 9 жовтня 1942 року. Про всяк випадок нагадаю, що на 1 жовтня 1942 року у бойовому складі Діючої Армії було 149 танкових бригад і ще 60 бригад у внутрішніх округах та недіючих фронтах. І що не менш цікаво, 2.5 тисячі легких танків це приблизно четверта частина від усіх легких танків, що були виготовлені у Радянському Союзі у цей період.

Сподіваюсь, що витяг з цього звіту буде цікавий і читачам...
Читати далі... )
Як було вказано минулого разу, основу другого додатку до огляду документів з радянсько-німецьких відносин 1939 року склали статистичні дані, що їх опубліковано у книзі Edward E. Ericson III "FEEDING THE GERMAN EAGLE. Soviet Economic Aid to Nazi Germany, 1933-1941", у її додатку А "Таблиці".

У додатку другому будуть викладені не всі таблиці з вказанного додатку додатку. У першу чергу це стосується текстів угод з радянського експорту до Німеччини та таблиць, що вказують на грошові витрати на експорт/імпорт як з радянської, так і з німецької сторони. Окрім того, не будуть викладатися дані з радянсько-німецького експорту/імпорту. Ця інформація публікувалася на сторінках різних збірників вже багато разів.

Мене ж більш зацікавило те, як саме вплинув радянський експорт 1939-1941 р.р. на запаси сировини у самій Німеччині і що б трапилося, якби цього експорту не було. Саме тому у цьому додатку будут опубліковані тільки статистичні дані з трьох таблиць секції 3 ("Матеріальні запаси сировини у Німеччині"), що стосуються місячних запасів за 1939-1941 р. відповідно нафти, марганцю та зерна у тисячах тонн.

А для більшої наочності доповнимо ці таблиці створеними на їхній основі графіками...
Читати далі... )
Свого часу я хотів завершити огляд вказаних вище документів тільки хронологічними рамками згаданих мною раніше джерел.
Але згодом я відчув, що для цілісної картини потрібно було б окреслити якось шлях від повної ворожнечі поміж СРСР та Німеччиною (або ліпше було б сказати - Сталіним та Гітлером) до співробітництва між ними.
І чомусь мені здалось, що найбільш придатними для цього будуть:
- з одного боку - витяг із розмови Майського з Галіфаксом від 21 травня 1939 року, що була опублікована у збірнику "Іван Михайлович Майський. Щоденник дипломата. Лондон. 1934-1943" (М., Наука, 2006. - стор. 395-396);
- а з іншого - деякі статистичні дані, наведені Edward E. Ericson III у книзі "FEEDING THE GERMAN EAGLE. Soviet Economic Aid to Nazi Germany, 1933-1941." (PRAEGER. Westport, Connecticut. London. 1999).

Так з'явилась ідея створити два додатки - один як передмова, а інший як післямова до зробленного огляду документів.
Перший з них публікується нижче. Він дуже коротенький, але, як на мій погляд, доволі промовистий...
Читати далі... )
Так сталося, що виклад цього огляду опублікованих радянських дипломатичних документів ми розпочали через кілька днів після чергових роковин підписання Пакту Молотова - Ріббентропа. Збіг цей цілковито випадковий, але чи не є той чи інший випадок результатом достатньо закономірних обставин?

З того часу, як я закінчив цей огляд, пройшло вже декілька років. З того часу з'явилась велика кількість документів, що допомагають деталізувати події, які відбувалися на протязі Другої Світової війни. Це і збірники документів фонду А.Н. Яковлєва (Міжнародного фонду "Демократія"), і збірники документів видавництва ТЕРРА, і збірники документів РОССПЕН, тощо. Останнім часом ми отримали можливість вивчати і безпосередньо електронні зображення документів як на сайтах ЦАМО РФ, так і на сайтах Архіву МЗС Росії та Росархіву.
Але ось що дивно - якщо про військові дії та події у світі у 1941-1945 роках є досить багато матеріалів, то про події 1939-1940 років чомусь згадують не дуже охоче. Навіть сайт Росархіву "Документи радянської епохи" не дозволяє працювати з документами цього періоду, хоча й вказує у своїх переліках на існування цих документів (для прикладу можна навести справу 27 опису 162 фонду 17 "Протоколи Політбюро №№ 12/12-оп-17/17-оп за 20 січня 1940 р. - 23 червня 1940 р.", яка супроводжується поясненням "Кількість графічних зображень 0" і нагадати, що цей масив документів викладено ще у 2013 році).
Так, є поодинокі випадки опису подій цих років, але це скоріше винятки, аніж правило. Наприклад, за цей час були опубліковані дипломатичні щоденники А.М. Коллонтай та І.М. Майського. Або у 2000 році РОССПЕН видав збірник документів "Трансильванське питання. Угорсько-руминська територіальна суперечка та СРСР. 1940-1946 р.р.". Проте нічого подібного з питання радянсько-німецьких відносин я не можу згадати.

Що ж, сподіваюсь, що цей невеличкий огляд нагадає читачам про існування хоча б деяких доступних документів 1939-1940 р.р.

З повагою до усіх і успіхів у роботі!
У цей період настав доволі "мирний" період у Другій Світовій війні. Для Німеччини активні дії цього року вже закінчилися. Що до СРСР, то його керівництво сподівалося на більш-менш "мирне" захоплення нових країн та областей. Для двох хижаків настав час "навести лад" на захопленій ними території...

Як завше, нагадаю джерела використаних нижче документів:

1) ДЗП, 1939. Т.XXII. Кн.1. - Документи зовнішньої політики СРСР 1939. Т. XXII. у 2 кн. – Кн. 1. Січень-серпень. – М.: Міжнародні відносини, 1992. 712 c.
2) ДЗП, 1939. Т.XXII. Кн.2. - Документи зовнішньої політики СРСР 1939. Т. XXII. у 2 кн. – Кн. 2. Вересень-грудень. – М.: Міжнародні відносини, 1992. 688 c.
3) Рік кризи. 1938-1939. - Рік кризи. 1938-1939. Документи та матеріали у двох томах. - ISBN 5-250-01092-X (с) Упорядник МЗС СРСР. 1990.
4) Напередодні ДСВ. 1937-1939. Т.2. - Документи і матеріали напередодні Другої світової війни. 1937-1939. Т.2. Січень-серпень 1939 р. - Міністерство закордоних справ СРСР. М.: Політвидав, 1981. - 415 с.

Читати далі... )
Навіть після 1 вересня 1939 року у населення Європи ще була надія, що Німеччину вдасться зупинити, якщо показати єдність світових держав у справі протидії Німеччині навіть шляхом оголошення йому війни. Усім, хто пережив Першу Світову війну, здавалося, що вже сама загроза нової "бійні" здатна зупинити найбільш постраждалі у Великій війні народи. Але на жаль, це було не так...

Про всяк випадок, нагадаю джерела приведених мною документів:

1) ДЗП, 1939. Т.XXII. Кн.1. - Документи зовнішньої політики СРСР 1939. Т. XXII. у 2 кн. – Кн. 1. Січень-серпень. – М.: Міжнародні відносини, 1992. 712 c.
2) ДЗП, 1939. Т.XXII. Кн.2. - Документи зовнішньої політики СРСР 1939. Т. XXII. у 2 кн. – Кн. 2. Вересень-грудень. – М.: Міжнародні відносини, 1992. 688 c.
3) Рік кризи. 1938-1939. - Рік кризи. 1938-1939. Документи та матеріали у двох томах. - ISBN 5-250-01092-X (с) Упорядник МЗС СРСР. 1990.
4) Напередодні ДСВ. 1937-1939. Т.2. - Документи і матеріали напередодні Другої світової війни. 1937-1939. Т.2. Січень-серпень 1939 р. - Міністерство закордоних справ СРСР. М.: Політвидав, 1981. - 415 с.

А зараз подивимось, що ж відбувалося у взаєминах СРСР та Німеччини у перші два місяці Другої Світової війни...
Читати далі... )
Тепер звернемось до періоду чи не найбільш важливих подій 1939 року - часу створення передумов початку Другої Світової війни.
Зараз вже зрозуміло, що підготовка до радянсько-німецького співробітництва розпочалася задовго до цього періоду і вона не могла піти іншим шляхом, але тоді населенню Європи ще здавалося, що світової війни вдасться уникнути - досить тільки умовити Гітлера вирішити суперечливі питання мирним шляхом, а Сталіна домовитися з Англією та Францією протидіяти Німеччині...

Нагадаю ж джерела, документи з яких було використано для роботи над сьогоднішньою публікацією:

1) ДЗП, 1939. Т.XXII. Кн.1. - Документи зовнішньої політики СРСР 1939. Т. XXII. у 2 кн. – Кн. 1. Січень-серпень. – М.: Міжнародні відносини, 1992. 712 c.
2) ДЗП, 1939. Т.XXII. Кн.2. - Документи зовнішньої політики СРСР 1939. Т. XXII. у 2 кн. – Кн. 2. Вересень-грудень. – М.: Міжнародні відносини, 1992. 688 c.
3) Рік кризи. 1938-1939. - Рік кризи. 1938-1939. Документи та матеріали у двох томах. - ISBN 5-250-01092-X (с) Упорядник МЗС СРСР. 1990.
4) Напередодні ДСВ. 1937-1939. Т.2. - Документи і матеріали напередодні Другої світової війни. 1937-1939. Т.2. Січень-серпень 1939 р. - Міністерство закордоних справ СРСР. М.: Політвидав, 1981. - 415 с.

Розглянемо ж ці документи...
Читати далі... )
Продовжимо огляд дипломатичних документів МЗС СРСР щодо відносин між СРСР та Німеччиною у 1939 році.
Нагадаю, що ці документи було опубліковано у чотирьох збірниках документів - по двоє у радянські часи та у пострадянські часи.
Цими збірниками є:

1) ДЗП, 1939. Т.XXII. Кн.1. - Документи зовнішньої політики СРСР 1939. Т. XXII. у 2 кн. – Кн. 1. Січень-серпень. – М.: Міжнародні відносини, 1992. 712 c.
2) ДЗП, 1939. Т.XXII. Кн.2. - Документи зовнішньої політики СРСР 1939. Т. XXII. у 2 кн. – Кн. 2. Вересень-грудень. – М.: Міжнародні відносини, 1992. 688 c.
3) Рік кризи. 1938-1939. - Рік кризи. 1938-1939. Документи та матеріали у двох томах. - ISBN 5-250-01092-X (с) Упорядник МЗС СРСР. 1990.
4) Напередодні ДСВ. 1937-1939. Т.2. - Документи і матеріали напередодні Другої світової війни. 1937-1939. Т.2. Січень-серпень 1939 р. - Міністерство закордоних справ СРСР. М.: Політвидав, 1981. - 415 с.

Що ж, подивимось документи другого кварталу 1939 року...
Читати далі... )
"Давним-давно, ще за тих часів, коли..."(с) у мене був намір створити сайт із зовнішніх відносин між СРСР та Німеччиною передвоєнних та воєнних років (1939-1945 р.р.). На жаль, до цього часу цей намір так і залишився нездійсненим за браком вільного часу. Але деякі підготовчі роботи до цього були зроблені і деякі доробки залишилися.

Однією з таких доробок мала бути сторінка "Радянсько-німецькі відносини за 1939 р.", створена на основі офіційних документів зовнішньополітичного відомства СРСР, опублікованних у офіційних радянських та російських збірниках дипломатичних документах. На той час збірників документів було опубліковано не дуже багато, тим цікавіше було б поширити вже існуючі матеріали. Але ці збірники вже з'явилися у Інтернеті у вільному доступу і я вирішив, що можна тимчасово перейти на висвітлення документів іншого напряму - статистики та бойових документів Великої Вітчизняної війни як складової частини Другої Світової війни.

Однак останнім часом я з подивом усвідомив, що незважаючи на доволі великий проміжок часу, який пройшов з початку появи мого наміру щодо сайту з дипломатичними документами, для великої кількості читачів ці документи залишилися невідомими. Тому я й вирішив зробити невеличкий огляд зібраних мною колись документів з радянсько-німецьких відносин. Цей огляд базується на матеріалах чотирьох збірників документів, виданих ще у 1981, 1990 та 1992 роках. З тих часів стали відомими ще деякі документи та були опубліковані щоденники радянських дипломатів тих років, які розширюють розуміння глибинних процессів того року (наприклад, опис розмови Майського з Галіфаксом 21-го квітня 1939 року, де Майський відкрито заявив Галіфаксу про "два можливих шляхи" для СРСР і відверто вказав на необхідність "серйозної розмови", внаслідок якої СРСР може піти тим чи іншим шляхом), але наразі я вирішив обмежитися вже підготовленними мною раніше матеріалами.

Отож, джерела, звідки були відібрані для опрацювання документи (спочатку йде коротка назва, яка буде використана у переліку, а далі - повна назва збірника документів):
1) ДЗП, 1939. Т.XXII. Кн.1. - Документи зовнішньої політики СРСР 1939. Т. XXII. у 2 кн. – Кн. 1. Січень-серпень. – М.: Міжнародні відносини, 1992. 712 c.
2) ДЗП, 1939. Т.XXII. Кн.2. - Документи зовнішньої політики СРСР 1939. Т. XXII. у 2 кн. – Кн. 2. Вересень-грудень. – М.: Міжнародні відносини, 1992. 688 c.
3) Рік кризи. 1938-1939. - Рік кризи. 1938-1939. Документи та матеріали у двох томах. - ISBN 5-250-01092-X (с) Упорядник МЗС СРСР. 1990.
4) Напередодні ДСВ. 1937-1939. Т.2. - Документи і матеріали напередодні Другої світової війни. 1937-1939. Т.2. Січень-серпень 1939 р. - Міністерство закордоних справ СРСР. М.: Політвидав, 1981. - 415 с.

Почнемо з перших трьох місяців 1939 року...
Читати далі... )

October 2017

S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 1718192021
22232425262728
293031    

Syndicate

RSS Atom

Page Summary

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated Oct. 19th, 2017 03:29 am
Powered by Dreamwidth Studios