2017-10-20 10:58 pm

За три роки до Другої Світової війни...

А.М. Коллонтай. Дипломатичні щоденники. У 2-х т. Т. 2. М.: Academia, 2001. Стор. 356-357.

"Бачте, ми ще потребуємо Німеччини проти Англії"...

Повна цитата... )
2017-10-17 11:13 pm

Післямова до Переліку документів РНК СРСР, датованих 1941-1945 р.р.

Завершено виклад переліків документів РНК СРСР, датованих 1941-1945 р.р., які знаходяться на сайті Держархіву РФ "Документи радянської епохи".

Кілька слів, що ж надало особисто мені складання цих переліків.
По-перше, вдалось узагальнити всю коллекцію вказаних документів, що дозволило оглянути її як одне ціле. Тепер відпала потреба у невпинному "перестрибуванні" до тієї чи іншої сторінки вказанного сайту Держархіву РФ тільки для того, щоби подивитися, які документи є на наступній сторінці (або, навпаки, на попередній), а до яких ще треба переходити і переходити.
Про-друге, наразі ми маємо базу для подальшого систематизування цих документів, відбору їх до окремих груп з тих чи інших питань. Наприклад, тим, хто вирішить вивчити питання з мобілізації громадян на примусові роботи у ці роки, буде, напевно, цікаво дізнатися, що за 1942-1944 р.р. було видано понад 140 розпоряджень Ради Народних Комісарів СРСР з цього приводу (звичайно, тільки тих розпоряджень, які не мали грифу таємності), причому левова частина цих розпоряджень (більше 100 документів) відноситься до періоду з середини лютого до кінця серпня 1942 року.
І третє. Під час роботи над цим проектом я знайшов для себе відповіді на деякі питання, що зацікавили мене при опрацюванні документів інших архівів. Для прикладу, що винагорода за один збитий літак ворога це приблизно місячна заробітна плата чотирьох-п'яти робітників маркшейдерського бюро на вугільних шахтах тресту "Карагандавугілля", а один знищений танк супротивника це місячна ставка майстра у машино-тракторних майстернях Наркомзему СРСР або місячна зарплатня двох вказанних вище робітників маркшейдерського бюро.

Що ж, сподіваюсь, що й для читачів перегляд цих переліків буде недаремним витрачанням часу.
З повагою до усіх і успіхів у роботі!